Világhírű amerikai konzervatív ikon: Magyarország megőrizte a józan észt és a nemzeti öntudatot

Dave Rubin telt ház előtt tartott exkluzív műsorfelvételt a Danube Istitute-ban.

A magyar konzervativizmusról és intézményeiről készített műsort a baloldali brit orgánum.
Az olyan intézmények, mint a Danube Institute, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) vagy a Magyar Külügyi Intézet, arra szolgálnak, hogy az Orbán-kormány ezek révén befolyásolja a külföldi közvéleményt – hangzik el Zubor Zalán, az Átlátszó újságírójának véleménye David Aaronovitch The Slow Newscast című műsorában.
Az Illiberal land: Hungary’s empire of ideas címre keresztelt epizódban a baloldali újságíró arra a következtetésre jut, hogy az idézett megállapítás „nem valamiféle összeesküvés”.
Az összeállítás az intézetek életében és működésében jelentős szerepet játszó Orbán Balázsnak, a miniszterelnök politikai igazgatójának nyilatkozatát is idézte, aki a 2025-ös magyarországi CPAC-en Dave Rubinnal beszélgetve a következőket mondta:
Ha kizárólag a hazai problémákra koncentrálnánk, elveszítenénk a csatát, mert kívülről pusztítanának el bennünket. És a hatalom az ő oldalukon áll: a média, a szankciós rendszerek, a politikai nyomás, az NGO-k, minden az ő kezükben van.”
Ezt is ajánljuk a témában
Dave Rubin telt ház előtt tartott exkluzív műsorfelvételt a Danube Istitute-ban.
„Erre mondta a miniszterelnök, hogy szükségünk van egy rendszerre, ami segít megvédenünk az országot.”
A Danube Institute, az MCC és a hozzájuk hasonló think tank-ek rendszere David Aaronovitch szerint ahhoz is hozzájárult, hogy „értelmiségiek, politikusok és közéleti szereplők fizetett zarándoklata” induljon meg Budapestre, akik cserébe nyugaton terjesztik a magyar kormány konzervatív eszmeiségét.
A vészjóslónak és drámainak szánt „leleplezés” közepette a brit újságíró elismeri, hogy az Egyesült Államok konzervatív köreiben nem a franciák, nem a németek vagy az olaszok, hanem
Magyarország a trendteremtő, a követendő példa.
Ezzel kapcsolatban megint csak szörnyülködve idézte Orbán Balázs Rubinnal folytatott beszélgetését:
Donald Trumppal megváltozott a helyzet. Amikor a nyugati liberális média hazugságokat kezdett terjeszteni róla, az amerikai és nyugat-európai emberek számára, ügyek mentén világossá vált, hogy hazudnak. És ha róla hazudnak, akkor valószínűleg Orbán Viktorról és Magyarországról is hazudnak.”
Persze, az Observer munkatársa szerint akik ezt a logikát követik, fordítva ülnek a lovon.
A műsorvezető azt is kifogásolta, hogy Orbán Balázs örült annak, hogy a meghívott – a szóban forgó intézmények vezetői által egyébként világnézetüket tekintve sokszínűként aposztrofált – külföldi szaktekintélyek első kézből, gyakorlati tapasztalataik alapján tudják cáfolni a Magyarországról nyugaton terjesztett álhíreket.
Aaronovitch szerint ez „drága mulatság”, és sokallta azokat az összegeket, amelyeket például a Batthyány Lajos Alapítvány fizetett egy-egy nyugati előadónak. Példaként Christopher F. Rufót, David Reaboit és Rod Drehert hozta fel.
Ezt is ajánljuk a témában
Az ügy a szakértők szerint egy sokkal mélyebben gyökerező problémára is rámutat.
Az egyértelműen az Átlátszó segítségével készült riport mindenáron igyekszik bebizonyítani, hogy a magyar kormány direkt forrásokkal támogatja szóban forgó think tank-eket.
Ezt is ajánljuk a témában
Soros György nemzetközi hálózata ma is aktívan befolyásolja a magyar sajtót. Sorozatunk VI. részében bemutatjuk, kik, hogyan és miből működtetik a hazai Soros-médiát.
A műsorvezető pedig kifogásolja, hogy az anyagiakért cserébe a meghívott vendégeknek „akár szerződéses kötelessége is lehet, hogy előadásokat tartsanak, műsorokban szerepeljenek, interjúkat adjanak, vagy olyan cikkeket írjanak a nyugati médiában, amelyek kedvező színben tüntetik fel Magyarországot”.
Az elemzés természetesen kifogásolta az MCC külföldi működését is, megint csak azon lovagolva, hogy állami támogatás nélkül a brüsszeli és bécsi központok nem jöhettek volna létre.
Szintén drámai zene kíséretében hallgathatjuk, a magyar diplomácia fegyvertényeit az új Trump-adminisztrációval való sikeres kapcsolatépítés terén:
Ezt is ajánljuk a témában
Üzenetértékű Szijjártó Péter washingtoni fogadtatása.
Ezt is ajánljuk a témában
Új aranykor küszöbén állnak az amerikai–magyar kapcsolatok a miniszterelnök politikai igazgatója szerint.
A legnagyobb szálka a brit újságíró szemében a Danube Institute munkatársainak az amerikai Heritage Foundation-nel ápolt kapcsolata. A tengeren túli konzervatív think tank az utóbbi években a liberális média kereszttüzébe állt, amiért állítólag Donald Trump az általuk összeállított – ám a jelenlegi amerikai elnök által többször is megtagadott – Project 2025 alapján kormányozza az országot.
Ezt is ajánljuk a témában
A Project 2025 nevű program szerintük nem is lehetne egyértelműbb.
Aaronovitch szerint a nemzetközi balliberális hálózat által valamiféle fasiszta államcsíny kézikönyveként eladni próbált dokumentumhoz több olyan értelmiséginek is köze van, akik „kötődnek Magyarországhoz”.
Úgy tűnik, nem Puzsér Róbert az egyetlen, akiknek szúrja a szemét, ha a magyar miniszterelnök, illetve a kormányzat az országhatárokon kívüli dolgokkal is foglalkozik. Ahogy azt sem érzi mindegynek, hogy mit gondol Magyarországról a nyugati közvélemény, és ne adj Isten, még akár profitálni is merészel ebből.
Ezt is ajánljuk a témában
Nos, kedves Róbert, lehet, hogy újat mondok ezzel, de egy miniszterelnöknek nemcsak lehetősége van a nemzetközi politikai szereplésre, hanem ez a feladata is. Mondhatni, munkaköri kötelessége. Tari Tamás írása.
***
Fotó: Brendan Smialowski / AFP